Krásný den,
dala jsem pro vás dohromady tipy a inspiraci z ajurvédy, tradičních zvyků nebo vlastního života na to, jak o sebe pečovat během chladných dní a jak se celkově podpořit k co nejpříjemnějšímu prožití podzimu.
Pokud byste měli další tipy nebo vlastní zkušenosti s tím, co vám pomáhá nejen během letošního podzimu, podělte se s námi v komentářích.
1 🍁 JÍDLO
Naše strava by se s příchodem chladnějšího počasí měla změnit a zatímco v létě se snažíme o ochlazení celého těla, v chladnější části roku bychom se měli naopak zahřívat a „promazávat“, protože se zimou pochází i sucho (na úrovni těla – suchá kůže, suchý kašel apod.). K tomu nám podle ájurvédy pomáhá zázvor, koření (kari, kurkuma, chilli apod.), teplá a hutná jídla (polévky, kaše, omáčky, pečená zelenina) a dostatek zdravých tuků (ghí, sezamový olej).
Na pár měsíců bychom měli vynechávat čistě syrovou nebo studenou stravu – saláty, hodně syrové zeleniny, zmrzliny, jogurty, ledové nápoje, ale i olivový a kokosový olej nebo zelený čaj a tropické ovoce.
Zkusme se zamyslet nad tím, co roste kolem nás a co je právě teď ve své sezóně a zkusme to zařadit do jídelníčku o něco více – brambory, batáty, jablka, ořechy… Naše těla budou nadšená:))
2 🍁 PÉČE O TĚLO
S péčí o tělo velmi souvisí strava, ale stejně tak péče o tělo a kůži „zvnějšku“. Dopřejme si olejové masáže (i sebemasáže!) – ájurvéda doporučuje hlavně masáž teplým olejem (například sezamovým), teplé a voňavé koupele nebo dostatek relaxace v teple.
I přes složitou situaci a sychravé počasí bychom neměla zapomínat na dostatek pohybu – ideálně částečně venku, ať už na procházce, při běhání nebo venkovním cvičení. Na domácí cvičení doporučuju střídat jógu s náročnější aktivitou, při které se řádně zahřejete. Dostatek pohybu nám, z vlastní zkušenosti, pomáhá taky udržovat dostatečně pružnou a zdravou mysl.
Hlídat si dostatek vitamínů a minerálů bychom měli po celý rok, ale teď ještě o něco více. Podle odborníků, alespoň, co jsem pochytila, bychom teď měli doplňovat vitamín C, D, zinek a železo.
3 🍁 PÉČE O DUŠI
Pravděpodobně nejdůležitější bod. Souvisí s bodem o těle, protože „ve zdravém těle, zdravý duch“, ale ta duše to teď potřebuje doopravdy hodně – alespoň podle mě. A tak na sebe buďme hodné, dělejme to, co máme rády, buďme s těmi, koho máme rády, ale někdy taky jen o samotě, protože to je taky šíleně důležitý.
Vědomě si vybírejme, čemu věnujeme pozornost, čas a energii, protože to, co nás obklopuje, nás tvoří. Sledujem zpravodajství, ale ne v jednom kuse. Poslouchejme příjemnou hudbu, spíš pozitivně naladěné podcasty, filmy, seriály.
Zpomalme a zvolněme tempo. Nic nám neuteče v době, kdy budeme pečovat samy o sebe.
4 🍁 RITUÁLY
Maličké osobní rituály jsou pro mě jako kotva v každém dni. Dělat něco pravidelně není jen rutina, ale může to být rituálem. Každé ráno večer můžete udělat cokoli, co vám udělá radost – může vám to zabrat minutu.
Pravidelný ranní čaj a pozorování světa z okna? Pravidelná krátká procházka po večeři? Pětiminutové zapisování toho, za co jsem vděčná? Krátká masáž chodidel před spaním? Může to být cokoli, k čemu se rády budete vracet. Slibuju, že si to zamilujete!
S rituály souvisí i pravidelný denní režim, nebo alespoň dodržování podobných časů, kdy chodíme spát a kdy vstáváme. A samozřejmě dostatek spánku!
5 🍁 PŘÍRODA
Nádech, výdech. Čerstvý vzduch, lék na všechno. Minimálně půl hodiny v přírodě každý den dokáže zaručeně zlepšit jakýkoli náročný a těžký čas. Zkuste přírodu doopravdickou, ne tu městskou – upravený park, beton kolem řeky, přeplněné sady.
Pokud se vám ven někdy nebude chtít, stanovte si cíl procházky – káva ve vedlejším městě, otrhání šípku na čaj, sesbírání ořechů na začátku lesa, sbírání kaštanů a listí na výrobu podzimních dekorací.
Pro mě jsou tyhle čtyři body nezbytností pro dobrý pocit, který se téhle těžké atmosféře někdy těžko hledá. Ale nebojte, za prvé po náročných časech vždycky přijdou ty hezké a za druhé máme spoustu nástrojů, jak se cítit líp. Třeba ty v textu nahoře.