Tipy na dlouhé zimní večery

Krásný den,

dneska s vámi chci sdílet své tipy, jak si užívám a vyplňuju dlouhé zimní večery. Když jsem nad tím přemýšlela, došlo mi, že v uplynulým roce jsem strávili tolik dní doma, že se tyhle tipy můžou hodit vlastně na celý rok – na všechen ten čas, který trávíme v teple domova. Všechny tipy jsou jen mé vlastní zkušenosti a nápady, jak si kvalitně užít čas pro sebe, relaxaci a odpočinek.

Ájurvéda často mluví o tom, že zima je doba, kdy máme nabírat síly, odpočívat, dopřávat si dlouhý spánek, koupele, masáže, dostatek tepla a vydatného jídla, aby se naše tělo cítilo hezky vyživované a opečovávané, a aby tím načerpalo síly na dynamickou část roku, která přichází s prvními teplejšími slunečními paprsky na jaře. A tak i mé tipy respektují koloběh roku a potřebu těla, mysli i duše vytvořit si zásoby energie.

1 ❄️ ČTENÍ JAKO POTRAVA PRO DUŠI

Čtení k zimě prostě patří (stejně tak ale může patřit k létu, to je jasný!). Myslím ale, že v té temnější části roku bychom si měli více dávat pozor na to, co vlastně budeme číst. Méně světla a častěji šedá obloha totiž občas vedou k melancholii, smutným náladam i ztrátě motivace – alespoň u mě to tak někdy je. A tak si přes zimu, ještě o něco víc než obvykle, vybírám přesně takové knížky, které udělají dobře mé duši – bez ohledu na to, jestli mi “něco” přinesou. A tak se stává, že přes zimu čtu hlavně příběhy, které si mě k sobě vtáhnou a já u čtení jen relaxuju. Doporučuju třeba Marie a Magdalény od Lenky Horňákové-Civade, cokoliv od Aleny Mornštajnové, Slepičí polévku pro duši (jakékoli vydání, je jich spousty) nebo příběhy od Jany Poncarové.

2 ❄️ DOMÁCÍ WELLNESS

Horká voda, vůně, relaxační hudba a pohoda doma v koupelně. Stačí k tomu půl hodina a vnitřní pohoda i dobrý pocit po těle se zaručeně dostaví! Tělo přes zimu potřebuje prohřívat a olejovat, a tak doporučuju hlavně horké koupele se sezamovým (nebo jiným) olejem a esenciálním vonným olejíčkem – třeba levandulí, růží nebo santalem. Ideální samozřejmě je nechat mobil a všechnu další elektroniku jinde, odpojit se a napojit se zase na sebe (a i kdyby to vyšlo jen jednou za čas, je to skvělý!).

3 ❄️ RELAXAČNÍ JÓGA

Chladné měsíce přímo volají po relaxační, pomalejší józe. Doporučuju vyzkoušet jin jógu, restorativní jógu nebo jemnou jógu – několik videí v tomto duchu najdete třeba na mém Patreonu. Dopřejte si chvíle pro sebe s příjemnou hudbou, tlumeným světlem a třeba i aromaterapií (zase doporučuju na základě ájurvédských tipů levanduli, růži nebo santal). Jako obvykle nemůžu nepřipomenout, že i pár minut jógové praxe, protažení nebo dechových cvičení, je přímo blahodárné. Pro všechny aspekty, které jóga dokáže ovlivnit.

4 ❄️ UNIVERZÁLNÍ LÉK ANEB ČERSTVÝ VZDUCH

I přesto, že venku přes zimu někdy padají trakaře, mrzne nebo fouká, měli bychom každý den strávit dostatek času na čerstvém vzduchu. Ať už na procházce, při sportu nebo jakkoli jinak. Vždycky si představuju, o kolik méně času než naši předci trávíme venku, a docela mě to vyděsí – protože čerstvý vzduch dokáže léčit – no fakt! A i když za tmy při zimních večerech ven vyrážet nebudeme, každý večer nám bude líp vždycky, když během dne vyrazíme aspoň na chvíli ven.

5 ❄️ PODCASTY & FILMY

Myslím, že dočerpat síly můžeme i u odpočinkových filmů, seriálů a podcastů. V době, kdy v šest večer už je hluboká tma a zima, si snad i musíme dopřávat filmové a netflixové večery. Miluju filmy jako je Láska na kari, Jíst, meditovat, milovat, Notting Hill, Pretty woman nebo třeba Příšerná tchýně a další. Viděla jsem je stokrát, ale vždycky splní svůj účel. Jako tipy na podcasty zase doporučuju vybrat si ty, které vám dodávají dobrý pocit, inspiraci, motivaci nebo vás vtáhnou a na chvilku u nich vypnete od všedních myšlenek. Za mě je to třeba O kousek blíž, Do duší, Nastav duši, Follow your magic, Tantraela nebo rozhovory Lucie Výborné s lidmi, kteří mi jsou něčím blízcí.

Jak vnímáte zimu vy? Přijde vám dlouhá, nebo si její útulnost a melancholii užíváte? Co děláte při zimních večerech?

Mějte se krásně a užívejte si leden, ať už jakkoli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.