Průvodce pohodovým podzimem

Máme před sebou období podzimu. Dlouhé měsíce, kdy přichází chlad, vzduch voní zimou, zeminou, spadaným listím a deštěm. Ze světla přecházíme do tmy, obrazně i doopravdy. Příroda se ukládá ke spánku, tlumí své aktivity, tiší se. A stejně tak bychom se měli tišit i my. Pečovat o sebe, zpomalovat, netlačit na pilu, připravovat se na dlouhou zimu, která je před námi. Ano, podobně tak jako naši předci. Ti to uměli dokonale, ale my to trošku zapomněli.

Podzim nám vyloženě říká, že máme zpomalit a dopřát si více prostoru pro odpočinek. A tak se nebojme zkrouhnout své aktivity a více se ponořit do pomalého tempa. Pamatujme, že když během podzimu a zimy nabereme dostatek sil, po zbytek roku budeme plní energie a sil na to zvládnout všechny úkoly, aktivity a výzvy. Naladit se na podzimní atmosféru můžeme i tím, jak si upravíme své okolí. Vyzdobme si zahrady a balkóny dýněmi, vřesem nebo kaštany, doplňme zásoby svíček, esenciálních olejů a světýlek.

V rámci zpomalení doporučuju vyhradit si čas na odpočinek – na čtení, jógu, wellness, horkou vanu, pomalé popíjení kávy nebo hluboké povídání s kamarádkou. Když si přímo naplánujete, že si v určitý čas dopřejete oddych, půjde to o trošku snáz.

Zároveň bychom neměli zapomínat ani na bytí venku. Stále si můžeme dopřávat dlouhé i kratší procházky, pomalé běhy, projížďky na kole (v teplém oblečení), projížďky na koni nebo pěkně zabalení v dece čtení na balkoně. Užívejme si všechny sluneční paprsky, které nás ještě navštíví, protože jich postupně ubývá. Dýchejme zhluboka voňavý vzduch, který v sobě nese vůni země, listí, dřeva a chladu.

Kdykoliv to půjde, dopřejme si chvíli pro opečování se a malé i větší radosti. Ať už to bude masáž, kosmetika, domácí koupelnové wellness, lekce jógy nebo pořízení si nového kousku do šatníku, po kterém už dlouho pokukujeme. Podzim je taky skvělým obdobím pro kulturní zážitky, a tak je fajn koupit si v předstihu lístky na představení do divadla, na přednášku, na výstavu nebo sem tam zajít do kina. Kultura krásně vyživí naši duši, rozšíří nám obzory a vezme nás mimo každodenní realitu.

A co bychom měli během podzimu vynechat? Spěch, rychlost, lpění, soutěžení a cokoliv, co nás akorát stresuje a ještě více zrychluje. Nebojte, zase na to přijde čas. Ale během temného období roku si zkusme té rychlosti a tahu na branku dopřávat o trošku méně. Taky pozor na studené pití a jídlo, ledové nápoje, saláty a exotické ovoce, které ochlazuje, což je přesný opak toho, co si naše tělo během podzimu přeje.

Ze srdce vám přeji, aby váš podzim byl plný krásných chvil, ať už doma pod dekou, v barevné přírodě, nebo kdekoliv, kde zrovna budete. Vím, jak podzim umí potrápit citlivou duši, a tak doufám, že letos vám bude uvnitř sebe dobře.

Více informací včetně receptů, kulturních i aromaterapeutických tipů najdete v podzimním kurzu Jógou k odpočinku & harmonii nebo v samostatném e-booku Pohodový podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.